„Senior kocha Polskę”

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to święto uchwalone 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z celów tego święta jest przełamywanie stereotypów dotyczących ludzi starszych i procesu starzenia się. Jest to doskonała okazja do promowania aktywności seniorów, zachęcenie do wyjścia z czterech ścian domu i poznania innych osób – seniorów znających doskonale plusy i minusy „jesieni życia”.

W bieżącym roku święto to przypadało 1 października. Z tej okazji październikowa działalność Klubu Senior + w Zabierzowie była skupiona na podkreśleniu rangi seniora- mieszkańca gminy. Zabierzowscy seniorzy są środowiskiem aktywnym, stąd wolny termin na uczczenie Dnia Osób Starszych pojawił się w kalendarzu nieco później  – 26 października.

W tym dniu członkowie Klubu Senior+ zaprosili Kluby Seniora oraz starszych mieszkańców gminy do rywalizacji w turnieju „Senior kocha Polskę”. Jako miejsce rywalizacji została wybrana Szkoła Podstawowa
w Rudawie.

6 zespołów, zawodnikami których byli  mieszkańcy Zabierzowa, Rudawy
i Radwanowic (nie tylko) rywalizowały w takich kategoriach jak:

  • Język polski (ortografia)
  • Geografia (podział administracyjny gminy i Polski)
  • Plastyka (przygotowanie wizytówki zespołu i rysowanie
    z zamkniętymi oczami)
  • Wychowanie fizyczne (trening Kung fu pod okiem multimedalistów
    w tej dziedzinie z LKS Potok Więckowice)

Dodatkowo przygotowane zostały kalambury oraz finałowa runda na wzór gry towarzyskiej „Państwa – miasta” w wersji krajowej.

Rywalizacja przebiegła w atmosferze przyjacielskiej walki o każdy punkt. Na zakończenie turnieju zawodnicy otrzymali upominki. Nie zabrakło także poczęstunku przygotowanego przez jedną z restauracji z terenu gminy.

Do rywalizacji plastycznej włączyła się pani Jadwiga Kołodzińska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudawie, której dziękujemy za udostępnienie sali gimnastycznej, a członkami dwóch zespołów byli  pan Wiesław Cader – radny Gminy Zabierzów oraz pan Andrzej Korzycki – przewodniczący Gminnej Rady Seniorów. Wśród jurorów zasiadała pani Katarzyna Mroczek – koordynator d.s. aktywizacji seniorów w Samorządowym Centrum Kultury. Spotkanie prowadziły panie: Jadwiga Kalemba – kierownik Klubu Senior+ w Zabierzowie oraz pani Maria Podobińska – uczestniczka zajęć Klubu. Ideę Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przybliżył pan Stanisław Myjak – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Zabierzowie.

Serdeczne podziękowania za wprowadzenie w tajniki sztuk walki składamy obecnym na spotkaniu juniorom – dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom – z sekcji Kunf fu LKS Potok Więckowice.

Możesz również polubić…

Skip to content