Gmina Zabierzów – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – Sekcja Świadczeń Rodzinnych w Zabierzowie realizuje zadania na podstawie:
- Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
- Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy uprawnionym do alimentów
- Ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
Świadczenia rodzinne mają na celu częściowe pokryciowe wydatków na utrzymanie dziecka. Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego tj.:
- urodzenia dziecka
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
- samotnego wychowywania dziecka
- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
- rozpoczęcia roku szkolnego
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania
– świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne
– jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
– świadczenia rodzicielskie
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego polegają dostarczaniu środków utrzymania osobom, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, a w szczególności dzieciom, jest w pierwszej kolejności obowiązkiem wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym członków ich rodziny, konstytucyjna zasada pomocniczości nakłada na państwo obowiązek wspierania jedynie tych osób ubogich, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb i nie otrzymują należnego im wsparcia od osób należących do kręgu zobowiązanych wobec nich do alimentacji, wspieranie osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej z powodu niemożności wyegzekwowania alimentów należy łączyć z działaniami zmierzającymi do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji.
Ustawa za życiem jest to ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin, w których urodziły się dzieci niepełnoprawne. Dotyczy dzieci, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Świadczenia pieniężne są finansowane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Z budżetu państwa w 2023 r. przeznaczone zostały środki w wysokości: 5 665 386,96 zł z czego:
– na koszty obsługi przeznaczono 158 116,93 zł
– na fundusz alimentacyjny 160 600,00 zł
Świadczenie za życiem pieniężne finansowane jest z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Z budżetu państwa w 2023 r. przeznaczone zostały środki w wysokości: 16 494,80 zł z czego na koszty obsługi 494,80 zł