Informacje

rodzina_500+

 

Informujemy, że od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu „Rodzina 500+” zmieniają się zasady naboru wniosków o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego. Według nowych zasad obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia 2022 r. obsługą zadania, zamiast gminy, zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego będzie odbywać się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem następujących systemów teleinformatycznych: Platformę PUE ZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub bankowość elektroniczną, nie będzie możliwości składania wniosków w formie tradycyjnej – papierowej. Wypłata przyznanego świadczenia wychowawczego będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał.

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. z wniosków złożonych do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabierzowie do 31 grudnia 2021 r., do ich zakończenia nadal będą realizowane przez tutejszy ośrodek.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zabierzowie  będzie realizował wypłatę przyznanych świadczeń wychowawczych do końca maja 2022 r.

Więcej informacji można przeczytać na stronie internetowej ZUS.

Karta usługi – Świadczenie wychowawcze

 

MATERIAŁY DO POBRANIA

 

 

 

Skip to content